Insolvence

Insolvence

Dobrý den,
prosím o radu. Mám celkem tři dluhy. Dvě půjčky u Providentu a dluh na pojištění. Celkem je dluh 125 000 Kč. Nyní nemám finance na splácení. Nevím jak se rozhodnout, jestli vstoupit do oddlužení nebo zažádat o odklad splátek. Můžu se nějak bránit když úroková sazba je u Providentu 86%? U jedné půjčky u Providentu jsem si půjčil 40 000 Kč a musím zaplatit celkem 76 000 Kč i s úroky. Lze se proti tak vysokému úroku bránit? Děkuji za radu.

Odpověď

Dobrý den,

o oddlužení může požádat obecně dlužník, který má závazky minimálně u dvou věřitelů po splatnosti déle než 3 měsíce, a jehož příjem (mzda, důchod, příjem z podnikání) dosahuje alespoň takové výše, ze které lze provádět alespoň minimální zákonnou srážku (tj. 2 200 Kč). Výši splátek a nezabavitelné částky (tj. částka, která by Vám zůstávala při oddlužení) si můžete nasimulovat na https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/. Rozhodnout se, zda podat či nepodat insolvenční návrh, musíte sám.

Z praxe vím, že pokud dlužník splácí Providentu pravidelně (měsíčně), byť po menších částkách (u Vás min. 2 000 Kč na každou půjčku), tak ho Provident nechá splácet, nepodává na něj žalobu a nenavyšuje dluh o pokuty.

Bránit se “vysokému” úroku obecně jde, ale není to nic jednoduchého. Prohlásit smluvní úrok za nemravný (příliš vysoký) může pouze soud nebo Finanční arbitr ČR. Pokud byste se tedy chtěl bránit “vysokým” úrokům, musel byste podat žalobu k soudu nebo k finančnímu arbitrovi (www.finarbitr.cz) a přesvědčit soud nebo finančního arbitra, že smluvní úrok (tzv. zápůjční úroková sazba) na zápůjčce od Providentu je nemravný. Kolik ale přeplatíte, tedy jak vysoký bude úrok v penězích, je uvedeno ve smlouvě o zápůjčce. Podpisem smlouvy jste s takovou výší úroku vyjádřil souhlas. Právo rozporovat výši smluvního úroku ale i tak máte.