Vysoká mzda a malý dluh
Vysoká mzda a malý dluh
Dobrý den,
Dnešním dnem 13.6.2022 vypršela lhůta pro přihlášení pohledávek věřitelů.
Podle výpočtu přihlášek je výše dluhu 459000kč.
Mám zaměstnání kde má mzda činní v průměru 43000kč.
Podle výpočtu s ohledem na 2 deti jsem schopen zaplatit dluh behem cca 24 mesicu. Je mozne se obratit na soud se snizenymi splatkami cca na 10000kc mesicne? I tak bych zaplatil 600000kc coz ke vice nez dluh a jsem tedy schopen zaplatit vastku drive nez za 5 let.
Odpověď
Dobrý den,
o jinou výši měsíčních splátek můžete požádat dle §398 odst.5 IZ i na přezkumném jednání u insolvenčního správce, které budete mít v brzké době. Soud Vám ale nemusí vyhovět, citace předmětného odstavce zákona zde :
(5) Dlužníku, který o to požádal v návrhu na povolení oddlužení nebo v odůvodněných případech nejpozději při jednání s insolvenčním správcem podle § 410 odst. 2, může insolvenční soud stanovit jinou výši měsíčních splátek. Učiní tak jen tehdy, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že je výše splátek určená podle odstavce 3 způsobilá ohrozit plnění splátkového kalendáře nebo že míra uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů bude vyšší i při jiné výši měsíčních splátek. Přitom dále přihlédne k důvodům, které vedly k dlužníkově úpadku, k celkové výši dlužníkových závazků, k dosavadní a očekávané výši dlužníkových příjmů, k opatřením, která dlužník činí k zachování a zvýšení svých příjmů a ke snížení svých závazků, a k doporučení věřitelů. Dlužníkovým návrhem jiné výše měsíčních splátek není insolvenční soud vázán. K opožděné žádosti insolvenční soud nepřihlíží. Insolvenční soud může obdobně stanovit jinou výši měsíčních splátek i po schválení oddlužení, jestliže o to požádá dlužník pro změnu poměrů. Soud tak učiní jen tehdy, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že je výše dosavadních splátek způsobilá ohrozit plnění splátkového kalendáře nebo že míra uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů bude vyšší i při jiné výši měsíčních splátek. Odvolání proti rozhodnutím podle vět první a šesté není přípustné.