Vítkovická strojírenská skupina výrazně zeštíhlela
5. 1. 2018
Ještě před třemi lety měla skupina, jejímž hlavním vlastníkem je ostravský podnikatel Jan Světlík, přes 8000 zaměstnanců. Na konci roku 2016 už v ní pracovalo jen asi 6500 lidí a teď je to asi 3000 pracovníků.
Stav zaměstnanců nejvíc ovlivnilo osamostatnění Cylinders Holding asi s 1000 pracovníky. Do tohoto holdingu patří ostravské Vítkovice Cylinders, polské Vítkovice Milmet, argentinské firmy Cidegas a Sainver a chorvatská Lahvárna Brod. Holding se zaměřuje na produkci ocelových lahví, vodíkových nádob, výrobky a služby týkající se stlačeného zemního plynu a navazující obory, zcela bez vazby na strojírenské Vítkovice.
Další úbytek lidí byl důsledkem prodeje firem. Kolem 700 lidí například pracuje ve společnosti Hutní montáže, kterou Světlík prodal firmě E-Invest Martina Ulčáka. V nejbližší době se skupina chystá prodat firmu Vítkovice Recycling.
Stovky lidí odešly ze společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), která skončila v roce 2016 v insolvenci, stejně jako Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi. Letos v březnu spadla do insolvence i firma Vítkovice Revmont. Naopak insolvenční návrh na Vítkovice Mechaniku soud zamítl.
Reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila. Vítkovice Revmont připravují reorganizační plán. Firmě Vítkovice Gearworks v prosinci věřitelé reorganizační plán schválili. Klíčovou částí plánu je prodej podniku novým investorům – společnostem Optifin Invest, jejímž spolumajitelem je podnikatel Alexej Beljajev, a Farvis spřízněné s firmou E-Invest. Plán ale ještě nenabyl právní moci.
Zásadní obrat v loňském roce nastal v případě VPE, které dříve patřily k nejdůležitějším firmám skupiny a zabývaly se hlavně výstavbou a dodávkami elektráren. Do potíží je dostala stavba elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, kterou provázely komplikace a která zatím nefunguje. Už loni věřitelé souhlasili, že se VPE zreorganizují. V létě však členové představenstva firmy podali k soudu návrh na přeměnu reorganizace na konkurz a soud jim vyhověl. Insolvenční správce pak začal části firmy rozprodávat, prodal už mimo jiné výrobní části, divize Energetické strojírenství a Ocelové konstrukce (takzvanou Kotlárnu a Mostárnu), jež získala společnost Taxton Property ze skupiny Franco De Poisd ́Eau.
V říjnu se pozornost upřela k další vítkovické firmě: Odboráři Vítkovice Machinery Group vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli porušení kolektivní smlouvy, hlavně nedodržení výplatního termínu. Následující dva měsíce firma výplaty poslala včas, odbory ale s odvoláním stávkové pohotovosti vyčkávají.
Na počátku listopadu nečekaně skončil ve funkci předseda představenstva a generální ředitel Vítkovic, a. s., Libor Witassek, jenž přišel před necelým půldruhým rokem jako manažer, který měl skupinu vyvést z problémů. Na jeho místo v čele představenstva byl jmenován dosavadní předseda představenstva firem Vítkovice Doprava a Vítkovice Heavy Machinery Martin Žák.
Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková řekla ČTK, že po očištění od prodaných a prodávaných firem a VPE bude mít skupina za letošní rok tržby v hodnotě přes pět miliard korun. “Vloni to ještě v původním složení skupiny bylo zhruba osm miliard korun a letošní plány před konkurzem VPE byly obdobné,” uvedla.
Jednotlivé společnosti ve skupině si podle ní aktuálně vedou různě. “To samozřejmě vyplývá i z charakteru jejich činností. Například Vítkovice – Doprava, které z 90 procent dělají externí zakázky, navýšily objem přepravy asi o 50 procent a tento trend chtějí udržet,” řekla Kijonková.
Jiná situace je ve firmě Vítkovice Heavy Machinery. “Tam byl rychlejší vývoj vlastně podvázán nedostatkem provozního financování. To firma v tuto chvíli řeší zvýšeným objemem tollingového financování od různých externích nebankovních firem a také dohodami s dodavateli. Momentálně produkuje na ocelárně zhruba 4000 tun oceli a doufá, že v lednu se dostane na mnohem vyšší číslo,” řekla mluvčí.
Vítkovice Envi se podle ní stabilizovaly, uspěly na nových trzích, především v Německu a Japonsku, a mají nové produkty i zákazníky. “Společnosti Vítkovice Hammering se podařilo výrazněji dostat do odvětví výroby speciálních slitin s vysokou marží a rok 2017 se jim podařilo ukončit s kladným provozním výsledkem EBITDA,” uvedla Kijonková.
Zdroj: ČTK
Sdílet