Osvobození od placení zbytku dluhů

Osvobození od placení zbytku dluhů

Dobrý den,

Mohl bych se prosím zeptat? Vztahuje se osvobození od placení zbytku dluhů i na níže uvedenou pohledávku? Dle Trestního příkazu jsem měl povinnost uhradit škodu ve výši 3.000 Kč. Jednalo se o pohledávku vzniklou ještě před podáním Návrhu na povolení oddlužení. Dle pokynů jsem po ukončení IS tuto škodu ve výši 3.000 Kč dle Trestního příkazu uhradil. Věřitel nebyl přihlášen v IS. Nyní po mě žádá uhradit úroky z prodlení ve výši 2% denně, které byly ujednány ve Smlouvě. Musím prosím tyto úroky a smluvní pokuty hradit, když nejsou součástí Trestního příkazu? Děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

podle § 416 odst. 1 insolvenčního zákona (IZ) se osvobození dle § 414 IZ nedotýká peněžitého trestu nebo jiné majetkové sankce, která byla dlužníku uložena v trestním řízení pro úmyslný trestný čin, pohledávek na náhradu škody způsobené úmyslným porušením právní povinnosti a dále pohledávek věřitelů na výživném ze zákona a pohledávek věřitelů na náhradu škody způsobené na zdraví.

Za škodu nelze považovat příslušenství pohledávky (např. úrok z prodlení). Výše zmíněný § 416 odst. 1 IZ neříká, že se osvobození dle § 414 IZ nevztahuje na příslušenství pohledávky (např. úrok z prodlení) z titulu náhrady škody, které bylo sjednánou v dohodě o náhradě škody, a proto jsem toho názoru, že se osvobození dle § 414 IZ na takové příslušenství (úrok z prodlení) také vztahuje. Pokud byste úrok z prodlení dobrovolně nezaplatil a věřitel (poškozený) by na Vás pro tento úrok nechal nařídit exekuci, mohl byste podat u exekutora návrh na zastavení exekuce z důvodu, že se na předmětný dluh (úrok z prodlení) vztahuje osvobození dle § 414 IZ. Exekutor by tento návrh postoupil soudu a ten by rozhodl, zda lze pro tuto pohledávku (úrok z prodlení) vést exekuci či nikoliv.