Předčasné zaplacení insolvence

Předčasné zaplacení insolvence

Dobrý den. Mám dotaz. Můj syn splácí od r. 3. 2020 insolvenční řízení – oddlužení splátkovým kalendářem. Má několik nezajištěných věřitelů s drobnějšími dluhy a jednoho zajištěného nebankovního věřitele u kterého, kde si vzal půjčku 1 400 000 Kč proti ŽL (obejítí zákona o spotřebitelských úvěrech ze strany věřitele). Před insolvencí již splatil 96 000 Kč. Tento věřitel do jeho insolvence přihlásil 2 963 088 Kč + sankce nezajištěných 200 000 Kč. Zajištění poskytuji já jako zástavní dlužník naším RD jehož jsem majitelem. Nastala však situace, že ve stejné době od 2.2020 i já s manželkou splácíme konkurzní řízení – oddlužení též splátkovým kalendářem v režimu tzv. chráněného bydlení.
Problém je v tom, že zajištěný věřitel syna nahlásil svoji pohledávku u našeho ins. správce po termínu a soud mu účast na ins. řízení 2x zamítl. Po skončení naší insolvence nám tedy pravděpodobně hrozí, že věřitel mého syna náš dům prodá. Seznámili jsme se situací naši širší rodinu a jeden člověk je ochoten předčasně doplatit všechny pohledávky v ins. řízení mého syna a tím ins. řízení předčasně ukončit. Tedy i celou přihlášenou pohledávku zástavního věřitele. Chci se tedy zeptat: Dojde po tomto k zániku zástavního práva věřitele na naši nemovitost ? Jak máme postupovat ?

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že v insolvenčním řízení syna je předmětná  pohledávka zjištěna jako nezajištěna a je poměrně uspokojována spolu s ostatními pohledávkami. Pokud syn řádně oddlužení splní, bude se osvobozující usnesení vztahovat i na nesplacenou část této pohledávky. Věřitel ji po něm již nebude moci vymáhat.

Podle toho, co uvádíte, přihlásil věřitel do Vašeho insolvenčního řízení předmětnou pohledávku jako zajištěnou, ale pohledávka byla úspěšně popřena. To znamená, že se  k ní ve Vašem insolvenčním řízení nepřihlíží. Pokud i Vaše oddlužení skončí vydáním osvobozujícího usnesení, bude  toto usnesení dopadat i na tuto pohledávku. Tak, jako u ostatních pohledávek, na které se osvobozující usnesení vztahuje, nelze ji po skončení oddlužení vymáhat a to ani prodejem Vašeho domu.

 

Zajištěný věřitel se může domáhat uspokojení své pohledávky po skončení oddlužení a vydání osvobozujícího usnesení pouze v případě, že jeho pohledávka byla jako zajištěná v rámci oddlužení zjištěna a v průběhu oddlužení nedošlo k prodeji majetku, který k zajištění  slouží. Což se ve Vašem řízení, jak uvádíte výše, nestalo.